Jak z korzyścią odstąpić od umowy pożyczki

Opublikowano: 21 września 2015 przez Raffi

Jak odstąpić od umowy pożyczki i zrobić to z korzyścią dla siebie?
Ogólnie wydawałoby się że nie po to zawierało się umowę pożyczki i otrzymało pozytywną decyzję i gotówkę na konto aby z niej rezygnować.
Jednak zauważmy co na ten temat mówi prawo:
Otóż na podstawie art.53 ustawy z dnia 1 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 126 poz.  715)  możemy odstąpić od pożyczki zawartej przez Internet w ciągu 14 dni od jej zawarcia.

Jak możemy na tym skorzystać?

Otóż odpowiedź jest prosta.

Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą możemy odstąpić od takiej umowy w ciągu 14 dni, wysyłając listem poleconym oświadczenie odstąpienia od umowy na adres kredytodawcy. Następnie jesteśmy zobowiązani do spłaty otrzymanej sumy pożyczki w terminie 30 dni od dnia złożenia wypowiedzenia, oczywiście z odsetkami, ale jednak bez prowizji pożyczkodawcy (prowizja jest najwyższym kosztem takiej pożyczki). czyli de facto mamy pewne 44 dni pożyczki za frico. (14+30).

Mało osób korzysta w taki sposób na jaki prawo przecież pozwala. A Instytucie pozabankowe nakładają na nas ogromne opłaty za udzielenie pożyczki chociażby na 30 dni. Oczywiście dużo firm pierwszej pożyczki udziela na zero procent, ale następne już są z prowizją. Wypowiadając taką umowę mamy 44 dni za darmo. Wystarczy tylko odesłać otrzymaną kwotę wraz z oprocentowaniem, ale bez prowizji, wcześniej jednak nie możemy zapomnieć o przesłaniu pisma o odstąpieniu od umowy.

W skrócie zamiast płacić dużą prowizję za 30 dni, zapłacimy dużo niższe odsetki za 44 dni

Więc warto się nad tym zastanowić.

Księga wieczysta po adresie przez Internet

Opublikowano: 20 września 2015 przez Raffi

Czy możemy znaleźć księgę wieczystą mając tylko adres nieruchomości lub budynku lub działki?

Jak przejrzeć księgę wieczystą nie mając jej numeru?

Czy możemy odnaleźć  księgę wieczystą posiadając tylko numer działki?

Oto pytania na które często poszukujemy odpowiedzi.

Oczywiście możemy w łatwy sposób odnaleźć dowolną księgę wieczystą przez Internet i dokładnie ją przejrzeć a nawet wydrukować mając tylko niektóre dane. Wystarczy tylko sam adres nieruchomości, lub ewentualnie numer geodezyjny działki. Możemy to uczynić anonimowo. Nie musimy znać ani numeru Księgi Wieczystej, ani nazwiska właściciela. To wszystko możemy ustalić znając tylko zwykły adres. – jeśli chcesz sprawdzić kliknij tutaj .

KSIĘGI WIECZYSTE Po Adresie Anonimowo Po Numerze Działki

Nie ulega wątpliwości że zawsze warto jest sprawdzić stan prawny księgi wieczystej w momencie gdy chcemy ją nabyć lub nawet wydzierżawić na dłuższy okres, aby w razie zainwestowania nawet w remont dzierżawionej nieruchomości nie znalazł się nowy właściciel, którego w zasadzie nie będą interesowały uzgodnienia poczynione z poprzednim.

Księgę wieczystą możemy też sprawdzić z czystej ciekowości,  robimy to anonimowo.

Jeśli natomiast nie znamy się na zagadnieniach wpisanych w księdze, aczkolwiek wszystko jest tam zapisane w sposób łatwy do zrozumienia i przejrzysty, możemy poprosić o pomoc prawnika, a jeśli chcemy pod kupno nieruchomości zaciągnąć kredyt hipoteczny to w zasadzie bank za nas sprawdzi dokładnie księgę wieczystą, jest to przecież w jego interesie.

Pamiętajmy czytając informacje zawarte w księdze aby zwrócić uwagę na wszystkie jej działy. Zwłaszcza na wpisaną w dziale 4 hipotekę przymusową – ustawową. Gdyż jest ona wpisywana najczęściej przez ZUS lub Urząd Skarbowy a właściciel nie koniecznie jest o tym informowany. Pamiętajmy że tego typu hipoteka zawsze ma pierwszeństwo przed pozostałymi.

W dziale 2 sprawdźmy właściciela czy dana nieruchomość faktycznie do niego należy, czy jest on tylko właścicielem niewydzielonej jej części. jest to ważne.

Reasumując dzięki wyszukiwarce możemy:

1 znaleźć i sprawdzić księgi wieczyste po adresie.

2 ustalić właściciela nieruchomości, lub działki

3 ustalić właściciela mieszkania, budynku, domu, lokalu.

4 znaleźć właściciela drogi, lasu, jeziora.

5 ustalić numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki.

6. przejrzeć księgi wieczyste anonimowo.

Ponadto elektroniczne księgi wieczyste sprawiają że wszystko możemy sprawdzić przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Uwaga nie zrobimy wszystkiego za darmo. Jednak w Sądach jeśli nie znasz numeru księgi wieczystej to w zasadzie niczego się nie dowiesz. Dzięki wyszukiwarce masz taniej i bez wychodzenia z domu. Natomiast pojęcie darmowe księgi wieczyste nie istnieje, chyba że posiadasz jej numer i w sądzie chcesz je tylko przejrzeć. Odpisu ani ksera nie otrzymasz bezpłatnie. Tutaj za darmo możesz sobie ją wydrukować.

Poniżej podajemy dla zainteresowanych porównywarkę pożyczek i kredytów hipotecznych